Perfumy i wody toaletowe

Proces tworzenia zapachu takiego jak perfumy rozpoczyna się po wydobyciu i zebraniu olejków eterycznych. Po wybraniu wszystkich składników należy je ze sobą zmieszać. Olejki są mieszane według formuły, która została z góry określona przez mistrza w przemyśle perfumeryjnym, często określanego jako „nos”. Wiele z tych formuł zostało starannie stworzonych przez kilka lat i często zawiera setki różnych składników. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre składniki perfum pochodzą z roślin, a niektóre są produktami pochodzenia zwierzęcego.

Na przykład rącznik pochodzi od bobrów, piżmo z samca jelenia, a ambra z kaszalota. Substancje zwierzęce są często używane jako utrwalacze, które umożliwiają powolne odparowywanie perfum i dłuższe wydzielanie zapachów. Inne utrwalacze obejmują smołę węglową, mchy, żywice lub syntetyczne chemikalia.

Do rozcieńczania składników jakie mają perfumy używa się alkoholu, a czasem wody. To stosunek alkoholu do zapachu decyduje o sile i wartości perfum. Im więcej olejku eterycznego, tym mocniejsze (i droższe) perfumy. Woda perfumowana czyli perfumy będzie miała niższe stężenie alkoholu, podczas gdy mgiełki do ciała będą miały znacznie wyższe stężenie alkoholu.