Pad Thai Warszawa – co sprawia, że jest tak pyszny?

PAD THAI – CO SPRAWIA, ŻE NINIEJSZE DANIE JEST TAK SŁAWNE?
Jeśli sprawdzasz, co oferuje najlepsza tajska restauracja w Londynie, możesz zastanawiać się, dlaczego tak wielu ludzi kocha Pad Thai Warszawa. Wśród szerokiego wyboru apetycznych tajskich potraw Pad Thai Warszawa to pozornie proste i tradycyjne tajskie danie, które tak wielu lubi.

Ale co takiego jest w Pad Thai w restauracji w Warszawie, co sprawia, że ​​ludzie ustawiają się w restauracjach, aby skosztować tego niezwykłego dania?

Co to jest Pad Thai? Pad Thai Warszawa to smażone w mieszance tajskie danie z makaronem, doprawione takimi składnikami, jak sos rybny, czosnek, szalotka, cukier palmowy, pulpa tamaryndowca, suszone krewetki i czerwona papryczka chilli. Danie to składa się z jajek i posiekanego tofu. Zazwyczaj podaje się je z limonkami i posiekanymi prażonymi orzechami ziemnymi.

Makaron smażony na ruszcie istnieje od stuleci, a jego pochodzenie można przypisać Królestwu Ayutthaya. Później dodano lokalne przysmaki, aby zmienić smażony makaron w smaku tajskich potraw. Jednak dopiero po II wojnie światowej niedobór ryżu spowodował rozwój Pad Thai jako popularnej potrawy tajskiej. Rząd Tajlandii, powołując się na brak ryżu, zachęcił ludzi do spożywania zamiast tego makaronu. Nie minęło dużo czasu, zanim Pad Thai Warszawa powstał w najprostszej formie, a nawet dziś w kraju jest kilku dostawców z Warszawy, którzy nadal stosują oryginalną recepturę.