Otwieram bar sushi Wola

Przeszedłem długą drogę z jedzeniem. Aż do siedemnastego roku życia trudno mi było znieść coś tak oswojonego jak sałata. Teraz, kiedy jestem starszy i moje podniebienie się rozwinęło (dzięki Bogu), zagłębiam się w świat sushi na Warszawskiej Woli. Wciąż pamiętam mój pierwszy rzut – rolę sushi z Kalifornii. Nie wspominając, że sushi Wola jest złe, ale z pewnością nie jest to tradycyjne sushi jakie serwują w Japonii. To było ponad kilka lat temu, a dzięki tym żądnym przygód bliskim, zachęciłem mnie do rozgałęzienia się.

Moja osobista chwila triumfu sushi przyszła, kiedy zjadłem uni sushi – jadalną część jeżowca (gonad) zawiniętą w nori. Chociaż go nie pokochałem (nie szaleję za kremową konsystencją i soczystym smakiem), również go nie nienawidziłem. Chociaż wiem, że sushi Wola jest obszernym tematem (planuję napisać kilka hubów dla serii sushi), moim celem tutaj jest zapewnienie punktu odniesienia dla kompletnego początkującego sushi, ale także miejsce dla tych gości, którzy myślą, że wiedzą wszystko to wiedzieć o sushi serwowane na Woli.

Będziesz zaskoczony – istnieją setki kombinacji sushi, skomplikowane techniki i składniki, które pochodzą z nietypowych miejsc i często nie są dostępne w sąsiedztwie restauracji sushi Wola. Chcę dotrzeć do sedna sushi, aby dzielić się tym fascynującym światem, w którym większość kucharzy sushi trenuje od lat, gdzie większość kucharzy nie może nawet podnieść noża, dopóki nie ugotuje doskonałego ryżu sushi. Ta dbałość o szczegóły i poświęcenie jest po części powodem, dla którego uważam sushi za intrygujące – istnieje cudowne połączenie pasji i szaleństwa, które może prowadzić tylko do niezapomnianego posiłku.

Ale czym tak na prawdę jest sushi?
Tam, gdzie kiedyś uważano sushi za egzotyczne jedzenie, teraz można je znaleźć w prawie każdym mieście w Polsce, w tym na Warszawskiej Woli. Ale zanim przejdziemy do historii, najpierw najważniejsze: czym dokładnie jest sushi? Możesz być zszokowany faktem, że sushi nie oznacza „surowej ryby”, ale w rzeczywistości „ryż z octem”. Zarówno zwykli fani sushi Wola, jak i miłośnicy są często zdezorientowani w tej kwestii – uważaj się oficjalnie za znanego. Ten ryż z octem, znany również jako sushi meshi lub shari, jest integralną częścią potrawy – niektórzy twierdzą, że najważniejszą częścią. Ryż powstaje przez delikatne zmieszanie świeżo ugotowanego ryżu z dressingiem z octu, cukru i soli. Podczas rzucania ryżu jest on również wachlowany, aby szybko schłodzić ryż.